5 najpiękniejszych miast na Mazurach

Mazury to piękne jeziora, idealne warunki do żeglowania oraz rozległe kompleksy leśne, po których można urządzać piesze i rowerowe wycieczki. To również wspaniałe miasta, które przyciągają swym klimatem oraz cennymi zabytkami. Które z nich warto odwiedzić?

Miejsce 5. Mrągowo
Do Mrągowa chętnie zaglądają żeglarze oraz ci turyści, którzy wakacje nad jeziorem chcą połączyć z udziałem w wielkim wydarzeniu kulturalnym. Liczne koncerty i festiwale, Mazurska Noc Kabaretowa – oto wydarzenia, dzięki którym Mrągowo stało się dla wielu osób atrakcyjnym celem wycieczki. Malownicze molo, ratusz oraz zabytkowe kamieniczki, pomnik Mrongowiusza – patrona miasta oraz prawosławna cerkiew, urządzona w dawnej synagodze to kolejne atrakcje, dzięki którym Mrągowo dla każdego z nas stanie się ciekawym i atrakcyjnym miejscem.

Miejsce 4. Węgorzewo
Urlop w Węgorzewie to idealne rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy chcą się nacieszyć wypoczynkiem nad Mamrami, ale i dla tych, którzy stawiają na atrakcje o krajoznawczym charakterze. Piękny ratusz z XIX wieku oraz zabytkowe kamieniczki, prawosławna cerkiew, wzniesiona w początkach XX wieku jako kaplica baptystów oraz XIV-wieczny zamek krzyżacki – takie atrakcje sprawiają, że czas spędzony w Węgorzewie dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Miejsce 3. Mikołajki
Mikołajki to raj dla żeglarzy, którego wielkim walorem położenie na najbardziej atrakcyjnym odcinku Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Tu wszystko kręci się wokół tego sportu, a Festiwale Szantowe są dodatkową atrakcją. Wioska Żeglarska oraz Port Żeglugi Mazurskiej to najważniejsze punkty na mapie miasta, warto jednak pamiętać, że i krajoznawcy, i miłośnicy historii, znajdą tu dla siebie coś ciekawego. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie Muzeum Reformacji Polskiej, warto tu również odwiedzić cmentarz żydowski z końca XIX wieku.

Miejsce 2. Ryn
Ryn to przede wszystkim piękne jezioro, nad wodami którego nie brak miejsc do wypoczynku i spacerowania. W pobliżu miasta nie brak śladów po starożytnych grodziskach, dobrze widoczne są też dawne kopce obronne. Stare wiatraki i młyny wodne to kolejne atrakcje, które skutecznie przyciągają uwagę turystów. Dumą Rynu pozostaje jednak przede wszystkim krzyżacki zamek, będący drugim pod względem wielkości zamkiem krzyżackim w Polsce. Warto go zwiedzić, gdyż może on oczarować zarówno ciekawą architekturą, jak i pięknymi widokami, jakie można podziwiać z jego murów.

Miejsce 1. Giżycko
W Giżycku bez problemu można połączyć relaks na plaży ze zwiedzaniem cennych zabytków. To miasto przyciąga żeglarzy i tych, którzy interesują się historią. Położenie pomiędzy dwoma jeziorami oraz malownicza okolica to wielkie walory miasta, kojarzonego przede wszystkim z potężną Twierdzą Boyen. Most obrotowy, pozostałości zamku krzyżackiego – oto kolejne czynniki, dzięki którym Giżycko cieszy się tak wielkim uznaniem.

Wczasy na Mazurach to ciekawa przygoda dla każdego, kto chce aktywnie spędzać czas na łonie natury, a przy okazji cieszyć się pięknem unikalnych zabytków. W czasie wycieczki po tej części kraju można się z nimi spotkać w wielu miastach, których zwiedzenie dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.