Giżycko: w cieniu pruskiej twierdzy

Tak niezwykła kraina, jaką są Mazury, może zadziwiać turystów swymi skarbami. Wspaniały świat przyrody oraz rewelacyjne krajobrazy są bez wątpienia ogromnymi walorami tej krainy. Mazury mogą jednak zaskoczyć i innymi rarytasami. Ci, którzy chcą odbyć ciekawe wycieczki po Krainie Wielkich Jezior, koniecznie powinni odwiedzić Giżycko. Dlaczego? Bo to nie tylko jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, na terenie którego każdy może bez problemów znaleźć noclegi. To doskonały punkt wypadowy dla tych, którym marzą się wycieczki po pełnej atrakcji okolicy. Jakie atrakcje turystyczne czekają zatem w rejonie Giżycka?

Giżycko to ważny port oraz ośrodek sportów wodnych o ogromnym znaczeniu. Położenie w centralnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich to czynnik, który w decydującym stopniu zadecydował o popularności tego miasta. Bliskość wspaniałej Puszczy Boreckiej, malownicze brzegi jezior i pełna skarbów okolica to naturalne walory, dzięki którym w Giżycku tak dobrze rozwija się turystyka.

Ruiny zamku oraz tereny Giżyckiego Rejonu Umocnionego to kolejne atrakcje, których w czasie wycieczki po Mazurach nie można pominąć. To one czynią ten obszar wyjątkowo atrakcyjnym nawet dla tych, którzy zamiast wypoczywać nad wodą wolą szukać miejsc związanych z historią. Dla nich najważniejszą atrakcją turystyczną w rejonie Giżycka jest bez wątpienia Twierdza Boyen. Ten niezwykły zabytek to fascynujący przykład pruskiego budownictwa obronnego, a jednocześnie miejsce znane z ciężkimi walkami stoczonymi to w czasie I wojny światowej. W czasie II wojny Niemcy mieli tu swą kwaterę oraz szpital, jednak w tym konflikcie twierdza nie odegrała już większej roli.

W 1945 roku Armia Czerwona zajęła ją praktycznie bez walki. Aż do lat 60. XX wieku Twierdza Boyen była własnością Wojska Polskiego. W latach 90. dzięki staraniu miejscowych aktywistów jej teren został udostępniony turystom. Dziś na terenie twierdzy można nie tylko poznawać historią, ale i korzystać z udziału w różnych imprezach oraz koncertach. Specjalne trasy turystyczne ułatwiają zwiedzanie twierdzy samodzielnie, choć dla bardziej zainteresowanych gości dostępna jest tu fachowa pomoc w postaci przewodnika. Dzięki temu można odkrywać wszystkie tajemnice tej pruskiej twierdzy, która z obiektu obronnego przemieniła się w jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Mazurach.