Mazurskie skarby: Jezioro Łuknajno

Wspaniała przyroda, rewelacyjne krajobrazy oraz doskonałe zagospodarowanie – oto czynniki, dzięki którym wśród mazurskich jezior tak dobrze rozwija się turystyka. Mazury to przede wszystkim doskonały region na rodzinne wczasy oraz obszar, który sprzyja amatorom sportów wodnych. Liczne letniska i ośrodki wypoczynkowe sprawiają, że o noclegi na Mazurach nie trzeba się martwić. Liczne atrakcje turystyczne oraz cenne zabytki sprawiają, że kraina ta cieszy się ogromnym powodzeniem wśród polskich turystów.

Mazury to jednak nie tylko kraina pełna niezwykłych atrakcji turystycznych. To kraina, która jest rewelacyjnym miejscem na wycieczki dla miłośników przyrody. Jednym z najcenniejszych skarbów na Mazurach jest Jezioro Łuknajno, którego piękno docenione zostało przede wszystkim przez ornitologów. Na jakie atrakcje mogą tu liczyć ci, dla których turystyka to przede wszystkim wypoczynek na łonie natury i możliwość obserwowania ptaków w ich naturalnym środowisku? Dlaczego Jezioro Łuknajno jest w oczach tych turystów tak atrakcyjne?

Jednym z podstawowych walorów tego jeziora jest jego położenie. Tylko wąski przesmyk oddziela je od największego w Polsce jeziora, jakim jest jezioro Śniardwy. Jezioro Łuknajno leży na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w niewielkiej odległości od tak znanego letniska jak Mikołajki. To właśnie w Mikołajkach wiele osób chętnie spędza wczasy. Tu najłatwiej o noclegi, stąd można urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Jednym z ciekawszych celów takich wypraw może stać się oddalone o 5 km od Mikołajek Jezioro Łuknajno. Jest ono doskonale znane jako ostoja ptactwa wodnego. Sława tego jeziora już dawno przekroczyła granice Polski, stąd też obecność ornitologów – obcokrajowców nikogo tu już nie dziwi. W tym ptasim raju ujrzeć można ponad 170 gatunków ptaków, wśród których nie brak gatunków dość rzadko spotykanych. Najważniejszą atrakcją są tu łabędzie nieme, które stały się symbolem jeziora. Ich kolonia na Jeziorze Łuknajno jest największą kolonią w Polsce, a jednocześnie – jedną z największych i najsłynniejszych w całej Europie. Inną atrakcją są tu kaczki, których liczne gatunki przyciągają obserwatorów ptaków niemal tak mocno, jak wspomniane już łabędzie nieme. Kusi też możliwość podziwiana na terenie jeziora ptaków brodzących, wśród których wyróżniają się kokoszki wodne oraz czaple siwe. Łuknajno, znane jako jezioro pełne ryb, jest jednocześnie doskonałym miejscem dla takich ptaków, jak kormorany czy rybitwy. Chętnie zaglądają tu również kanie oraz bieliki.

Przyrodniczą wartość tego niezwykłego jeziora dostrzeżono dość wcześnie. Już w okresie międzywojennym powstał tu rezerwat przyrody, który w latach 70. XX wieku stał się jednym z najważniejszych rezerwatów ornitologicznych w Europie. Wpisany na listę UNESCO stał się jednym z najcenniejszych skarbów na Mazurach i ich najwspanialszą atrakcją przyrodniczą.