Mazury: co warto zobaczyć?

Od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów i miłośników sportów wodnych, a wczasy na ich terenie są jedną z najchętniej wybieranych propozycji. Czym urzekają Mazury? Co warto zobaczyć podczas wypoczynku w tej części kraju?

Mazury w pigułce
Ponieważ w tej części kraju aż 5% powierzchni zajmują jeziora, o Mazurach często mówi się jako o Krainie Wielkich Jezior. Czekające tu atrakcje z pewnością zachwycą miłośników sportów wodnych, błędem jest jednak zakładanie, że tylko dla nich wczasy na Mazurach będą interesującą propozycją. W tej części kraju nie brak i kameralnych letnisk, i miast, które kuszą pięknymi zabytkami. Doskonale rozwinięta baza noclegowa sprawia, że tanie noclegi można tu znaleźć w wielu miejscach, a ciekawe trasy piesze i rowerowe pomagają gościom w zaplanowaniu niejednej ciekawej wycieczki. Gdzie warto się wybrać?

Giżycko
To mazurskie letnisko cieszy się wielką popularnością zarówno wśród wodniaków, jak i tych, którzy nad jeziorami chcą spędzić rodzinne wczasy. Giżycko to przede wszystkim jezioro Niegocin, kuszące zarówno pięknymi plażami, jak i przystanią Żeglugi Mazurskiej. Wycieczkowe rejsy w stronę Mikołajek oraz Węgorzewa są bez wątpienia jedną z ciekawszych atrakcji dla gości spędzających tu urlop. Inną atrakcją Giżycka jest Twierdza Boyen – ciekawa fortyfikacja z połowy XIX wieku, której również warto poświęcić odrobinę uwagi.

H2O-Szkolenia Sp. z o.o. - młodzieżowe obozy żeglarskie na Mazurach
H2O-Szkolenia Sp. z o.o. – młodzieżowe obozy żeglarskie na Mazurach

Mikołajki
Dumą tego letniska jest bogata baza noclegowa oraz kąpieliska i plaże nad Jeziorem Mikołajskim. Mikołajki mogą się również pochwalić piękną okolicą, dzięki czemu wycieczki w rejonie tego letniska stają się ciekawą formą spędzania tu wolnego czasu. Gdzie warto się wybrać? Kuszą jeziora Śniardwy oraz Łuknajno, intryguje też niewielkie letnisko Ryn, którego największym skarbem jest krzyżacki zamek.

Święta Lipka
Jednym z tych miejsc, które w czasie pobytu na Mazurach warto odwiedzić, jest Święta Lipka. Miejsce to już w XV wieku było ważnym celem pielgrzymek, a tutejsza figura Matki Boskiej znana była w całych Prusach. I dziś Święta Lipka przyciąga wiernych oraz turystów, którzy na terenie Krainy Wielkich Jezior szukają niezwykłych atrakcji. Tutejsze sanktuarium to ważne miejsce dla wiernych oraz dla tych, którzy cenią sobie architekturę barokową. Wielkim skarbem są tutejsze organy – pamiątka z lat 20. XVIII wieku, która intryguje wielu miłośników muzyki.

Gierłoż
To miejsce będzie wspaniałym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz wojennych tajemnic. Gierłoż to przede wszystkim tak niezwykła atrakcja, jaką jest Wilczy Szaniec. Wojenna kwatera Hitlera przyciąga, a z możliwości jej zwidzenia chętnie korzystają spragnieni przygód turyści.

Mazury to wyjątkowa kraina, która urzeka wspaniałymi widokami, przyrodniczym bogactwem oraz zabytkami o ogromnej wartości. Kto postanowi spędzić wczasy w tej części kraju, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym regionie, mają tak różnorodny charakter, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.