Polskie zamki. Ryn i sekrety krzyżackiej strażnicy

fot: pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Rynie#/media/File:Zamek_w_Rynie_z_lotu_ptaka.jpg
fot: pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Rynie#/media/File:Zamek_w_Rynie_z_lotu_ptaka.jpg

Chcesz lepiej poznać Mazury i ich dzieje? Fascynują Cię tajemnicze zamki? Jeśli tak, zamek Ryn stanie się dla Ciebie atrakcyjnym celem wycieczki. Piękna okolica i ciekawa historia to główne walory tego miejsca. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Ryn i jego dzieje
Ryn to ciekawe miasto, które w dokumentach wspominane jest już w XIV wieku. Wiadomo, że to właśnie wtedy w miejscu staropruskiego grodu powstał zamek, który miał się stać nie tylko punktem obronnym, ale i bazą wypadową, mającą ułatwiać dalszy podbój Litwy. Po 1525 roku Ryn stał się siedzibą Starostwa Prus Książęcych. Ze względu na potrzeby kolejnych starostów, zamek krzyżacki został w tym czasie znacznie rozbudowany. W XVIII wieku zamek zaczął podupadać, a w połowie XIX wieku został sprzedany. Nowym właścicielem była rejencja w Gąbinie, która postanowiła przemienić zamek w więzienie. W latach 80-tych XIX stulecia na zamku wybuchł pożar, który dokonał znacznych zniszczeń. Zamek udało się jednak odbudować, dzięki czemu mógł on dalej służyć swym właścicielom. W jaki sposób? Wiadomo, że w okresie II wojny światowej mieściło się tu niemieckie więzienie. Po 1945 roku zamek często zmieniał swe przeznaczenie. Był domem kultury i biblioteką, galerią sztuki i siedzibą muzeum regionalnego. Od kilkunastu lat jest własnością prywatną, a po przeprowadzeniu najważniejszych prac zaczął pełnić rolę centrum kongresowo-wypoczynkowego. A ponieważ zamek można zwiedzać, turyści w czasie wycieczki po Mazurach chętnie zaglądają na jego teren.
Dziś krzyżacka rezydencja jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi mogą się pochwalić Mazury. Co można zobaczyć w czasie wycieczki po zamku i jego okolicy?

Z wizytą na zamku Ryn

Zamek Ryn to wspaniała budowla, która do dziś może zaskakiwać swą potęgą. Wzniesiony na planie prostokąta zamek składał się z zamku górnego oraz z zaplecza gospodarczego. Zamek górny, jako siedziba komtura, wyróżniał się swą architekturą. Co jeszcze wchodziło w skład zespołu zamkowego? Wiadomo, że na terenie przedzamcza istniała zbrojownia, spichlerze oraz magazyny. Znalazło się tam również miejsce na browar oraz na piwnicę z winami. Dziś teren zamku jest świetnie zagospodarowany, dzięki czemu goście mogą tu miło spędzać czas. Na co warto zwrócić uwagę?
Kto zdecyduje się na zwiedzanie zamku z przewodnikiem, ten będzie mógł poznać piękno zamkowych wnętrz. Kuszą gotyckie sklepienia oraz średniowieczne portale, ogromne wrażenie na zwiedzających robi też zamkowa kolekcja dawnego uzbrojenia.

Zamek oraz zgromadzone w jego murach zabytki to nie lada atrakcje dla turystów, którzy odwiedzają Mazury w celu lepszego poznania ich burzliwej przeszłości. Takie miejsca, jak Ryn, z pewnością zasługują na uwagę, a pobyt na ich terenie każdemu może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.