Mazury to nie tylko woda, czyli rzecz o tym jak wypoczywać w Krainie Tysiąca Jezio

Mazury są jednym z najchętniej odwiedzanych w sezonie letnim regionów w Polsce. To właśnie tutaj wielu turystów regeneruje siły wśród nieskazitelnej natury i relaksuje się nad lustrem wody mazurskich jezior. Jednak Kraina Tysiąca Jezior to nie tylko odpoczynek na wodą, bo ta historyczna kraina ma do zaoferowania o wiele więcej.

Tysiąc żaglówek i dwa razy więcej kajaków
Turyści odwiedzający Krainę Wielkich Jezior Mazurskich decydują się przede wszystkim na urlop pod żaglami lub jednodniowy rejs statkiem pasażerskim. A to błąd! Na Mazurach znajduję się jeden z najpopularniejszych w tej części Polski szlak kajakowy rzeką Krutynią. Wodna trasa liczy ponad sto kilometrów. Rzeka Krutynia jest raczej leniwa w porównaniu do rwących potoków górskich. Spływ kajakowy jej korytem pozwala na podziwianie malowniczych i często dziewiczych zakątków Mazur. Warto zwrócić uwagę również na podobnie brzmiącą nazwę wsi Krutyń. Niewielka wieś położona jest nad rzeką Krutynią i znajduję się w sercu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W miejscowości oferowane są spływy kajakowe tradycyjnymi kajakami, a także łódkami płaskodennymi w staro-mazurskim stylu tzw. pychówkami. To właśnie we wsi Krutyń wielu turystów rozpoczyna swoją jednodniową kajakową przygodę rzeką Krutynią.

Zamknięta w zabytkach historia mazurskich dynastii
Charakterystycznym elementem krajobrazu Mazur są zabytkowe dwory, pałace i zamki. W wiele z tych unikatowych obiektów o ciekawej historii zostało odrestaurowanych na nowoczesne obiekty noclegowe. Warto wiedzieć, że wcale nie trzeba zostawać w nich na noc, aby poznać karty ich historii. Wizyta w zabytkach to doskonała żywa lekcja historii a w dodatku możliwość zobaczenia jak nowoczesność przenika się z historią. Ich bogata oferta spotkania z przeszłością Mazur, sprawia że nie tylko regionaliści odwiedzają właśnie te miejsca.

Dziedzictwo kulturowe nie tylko na talerzu
Współczesne Mazury ukształtowała burzliwa historia. Dziedzictwo kulturowe tej krainy historycznej stanowi mozaikę wielu kultur. Dorobek Mazur można i warto poznać! Najlepiej odwiedzić muzea i izby regionalne. Dzięki temu dowiemy się, co stanowi tożsamość regionalną tego zakątka Polski. Nie ograniczajmy się jednak do poznania dziedzictwa kulinarnego. Owszem degustując regionalne potrawy, poznamy smak Mazur, ale nie jego historię i kulturę!

Zwiedzanie Mazur? Najlepiej na rowerze
Turystyka rowerowa podobnie jak wielu innych miastach Polski prężnie rozwija się również na Mazurach. Atutem zwiedzania tego turystycznego regionu na dwóch kółkach jest możliwość dotarcia do miejsc, do których samochodem po prostu nie można dojechać, a pieszo jest za daleko. Mazury posiadają rozbudowaną i dobrze oznakowaną w terenie sieć szlaków rowerowych prowadzących do najciekawszych atrakcji turystycznych od zabytków, muzeów przez rezerwaty, pomniki przyrody po wioski tematyczne i parki rozrywki. Na rynku wydawniczym dostępne są również dobrze przygotowane przewodniki rowerowe i mapy tej części Polski. Na Mazurach warto przesiąść się na rower!

Sprawdź ofertę sklepu rowerowego StudioRowerowe.pl

Wybierając na Mazury jako miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku, warto zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną tego zakątka Polski. Najlepiej na stronach internetowych lokalnych i regionalnych informacji turystycznych!